Nachylony pod wybranym kątem dach wpływa nie tylko na wygląd domu, ale także jego walory użytkowe. Z tego powodu tak ważne jest wcześniejsze przemyślenie, jak bardzo ma być on spadzisty lub płaski. Co dokładnie trzeba wiedzieć, będąc na etapie planowania budynku? O tym wszystkim najlepiej dowiedzieć się z tego poradnika.

Dlaczego kąt nachylenia dachu jest tak ważny?

W wielu krajach na świecie nic nie stoi na przeszkodzie, by projektować budynki z całkowicie płaskimi dachami. W Polsce nie jest to jednak możliwe. Nachylona nawet pod niewielkim kątem powierzchnia wydaje się konieczna, by zalegające na niej liście lub śnieg samoczynnie opadały na ziemię wskutek podmuchów wiatru albo topnienia.

Przy projektowaniu dachu należy uwzględnić nie tylko warunki klimatyczne panujące w Polsce, ale także lokalne. Stopień pochylenia dachu może być mniejszy, gdy budynek ma zostać postawiony na cieplejszym i suchszym obszarze. Jeśli jednak dom będzie wznoszony na terenie o chłodniejszym klimacie, minimalny kąt nachylenia dachu powinien być większy. Takimi miejscami są tereny podgórskie, gdzie często i obficie pada śnieg.

Minimalny i maksymalny kąt nachylenia dachu

Na kąt nachylenia dachu wpływ ma przede wszystkim jego konstrukcja. W przypadku wariantów dwuspadowych minimalny przechył może wynieść co najmniej 10°. Na nieco więcej mogą pozwolić sobie osoby, które wybrały wersję jednospadową. Takie dachy wydają się niemal płaskie, ponieważ minimalna dopuszczalna wartość nachylenia to 3°.

Nad niemal poziomą konstrukcją warto się zastanowić, ponieważ daje inną możliwość aranżacji poddasza. Innymi słowy, montaż dachu jednospadowego eliminuje powstanie dużej i trudnej do zagospodarowania przestrzeni pod sufitem.

Maksymalny górny pułap nachylenia dachu jest jednakowy zarówno dla dachów dwu-, jak i jednospadowych. Wartość ta wynosi 45° i decyduje się na nią wiele osób będących na etapie budowania domu. To jak najbardziej zrozumiałe, ponieważ tak stroma powierzchnia gwarantuje, że na dłuższy czas nie pozostaną na niej liście czy śnieg.

Zdecydowanie się na taką konstrukcję wiąże się z koniecznością podjęcia kolejnego wyboru. Jeśli poddasze ma być jedynie składzikiem, wystarczy samo pokrycie powierzchni dachówkami. Gdy jednak pomieszczenie pełni funkcję mieszkalną, niezbędne będzie uwzględnienie w projekcie okna dachowego lub większej ich liczby.

Jak określić kąt nachylenia dachu?

Kąt nachylenia dachu jednospadowego i dwuspadowego nie wydaje się prostym wyborem. O tym, jak stromy może on być, decyduje wysokość jego wzniesienia. Im jest ona wyższa, tym bardziej spadzistą konstrukcję da się zamontować. Najlepiej obrazują to poniższe przykłady prezentujące odpowiednio dwie wartości, czyli wysokość wzniesienia i kąt nachylenia dachu:

  • 25 cm – 14°;

  • 45 cm – 24°;

  • 59 cm – 28°;

  • 84 cm – 40°;

  • 100 cm – 45°.

Spad dachu może mieć jednak dowolny kąt w przedziale od 3° (lub 10° dla wariantów dwuspadowych) do 45°. Samo obliczanie spadu jest proste. W tym celu należy użyć równania:

100 × tangens kąta = procent nachylenia

Otrzymany wynik można też przeliczyć na kąty. Wykorzystuje się do tego bardziej skomplikowany wzór:

procent nachylenia / 100 × 180 / π = kąt nachylenia

Co ważne, nawet po wybudowaniu kąt nachylenia dachu można zmienić. Taką decyzję powinno się jednak dobrze przemyśleć, ponieważ w wielu przypadkach bywa to trudne i wiąże się z koniecznością dopełnienia urzędowych formalności.

Zmiana kąta nachylenia dachu

Zmienić kąt nachylenia dachu można zarówno jeszcze na etapie projektowania i budowy, jak i po jej zakończeniu. W pierwszej kolejności należy zadbać o jego zgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Decyzję o możliwości wzniesienia dachu w nowym kształcie podejmuje urząd gminy, co oznacza, że przed rozpoczęciem prac trzeba ubiegać się o jego zgodę na zmianę wyglądu budynku. W innym przypadku przebudowa stanowi samowolę skutkującą nakazem wyburzenia dachu.

Jeśli decyzja urzędu gminy jest pozytywna, można przejść do budowy dachu. Co ważne, zakres prac zależeć będzie od tego, jak duże zmiany zostaną poczynione. Nieco większe lub mniejsze nachylenie nie wydaje się trudne do zrealizowania, ale jeśli ta różnica ma być duża, nie obejdzie się bez prac modyfikujących konstrukcję całego poddasza.

To, jak duży uda się uzyskać spad, zależy też od materiału, który zostanie użyty do jego pokrycia. W przypadku dachówek ceramicznych i cementowych nie ma żadnych ograniczeń. Blachodachówki w zasadzie ich go nie posiadają, ponieważ można je kłaść nawet pod kątem 90°. Mniej uniwersalny jest gont bitumiczny, ale nawet to tworzywo nadaje się do pokrycia dachu przechylonego do wartości 60°.

Meta title: Jak obliczyć kąt nachylenia dachu? Poradnik dla budujących dom

 

Meta description: Stopień nachylenia dachu wpływa na wygląd i bezpieczeństwo konstrukcji oraz walory użytkowe poddasza. Jaki jednak go obliczyć? Warto sprawdzić!

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem