Standardowo drzwi są wykonywane w systemie przylgowym. Takie modele posiadają charakterystyczne wcięcie. Dzięki temu w pozycji zamkniętej część skrzydła jest schowana w ościeżnicy, widoczny jest delikatny uskok.

Drzwi z przylgą czy bez?

Drzwi bezprzylgowe mają prostą krawędź, dlatego też podczas zamykania całe zrównują się z ościeżnicą tworząc z nią jedną linię. Aby efektywnie wykorzystać walory tych konstrukcji należy dobrać je do konkretnego typu wnętrza.

Drzwi w systemie bezprzylgowym charakteryzują się prostą formą. Doskonale podkreślą w szczególności minimalistyczne wnętrza, w których z reguły wykorzystuje się proste linie i gładkie powierzchnie. W pozycji otwartej drzwi te sprawiają wrażenie masywniejszych niż modele z przylgą, co również stanowi cechę doskonale korelującą ze stylem nowoczesnych aranżacji. Istotnym walorem estetycznym są ukryte zawiasy, które po zamknięciu są niemal niewidoczne. Drzwi dzięki temu sprawiają wrażenie wbudowanych w ścianę.

fekt ten można uwydatnić stosując wykończenie ściany w odpowiednio dobranym kolorze oraz fakturze. Ułożenie ościeżnicy i skrzydła w jednej linii wpływa na wrażenie optycznego poszerzenia podłogi, co szczególnie ma zastosowanie w wąskich przejściach. Drzwi tego typu są zalecane zwłaszcza do zamkniętych pomieszczeń, w których drzwi są widoczne od strony zewnętrznej. Należy mieć na uwadze, iż drzwi bezprzylgowe wymagają bardzo precyzyjnego montażu, gdyż każde choćby najmniejsze niedociągnięcie będzie od razu widoczne.

Drzwi z przylgą czy bez? Drzwi z przylgą czy bez?
Drzwi bezprzylgowe. Fot.: Pol-Skone Drzwi przylgowe. Fot.: Pol-Skone

Drzwi z przylgą mają prostszą konstrukcję i są popularniejszym rozwiązaniem, stąd tak szeroki ich wybór od prostych wzorów. System przylgowy jest również mniej „wymagający” w kwestii technicznej. Można w nim w łatwy sposób regulować zawiasy, co jest cenną zaletą zwłaszcza w nowym budownictwie, w którym ściany mogą przez lata pracować i osiadać.

Pod względem estetycznym drzwi przylgowe za sprawą wycięcia na krawędzi skrzydła sprawiają wrażenie lżejszych niż bezprzylgowe. Przylga stanowi w nich również swego rodzaju maskownicę ukrywającą zamek oraz szczelinę między skrzydłem a ościeżnicą. Dlatego też stolarka ta jest zalecana w szczególności do niewielkich pomieszczeń, w których skrzydło często pozostaje otwarte. Drzwi w tym systemie posiadają załamania i kanty, które efektownie eksponuje piękno wykończenia. Ich pozbawiona uproszczeń budowa doskonale łączy się z elementami dekoracyjnymi jak rzeźbienia, czy okucia. W przeciwieństwie do typowo modernistycznych wariantów bezprzylgowych, modele z przylgą doskonale prezentują się w aranżacjach nawiązujących do klasyki lub stylu retro.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem