Malowanie ścian to jedna z popularniejszych czynności remontowych. Pozwala na szybkie odświeżenie powierzchni i zmianę wyglądu pomieszczenia. Trwałość i wygląd efektu zależy od wyboru farby. Jakie preparaty najlepiej sprawdzą się podczas remontu?

Rodzaje farb do ścian – jakie są?

  • Farby lateksowe – należą do grona farb akrylowych i zawierają w sobie dużo żywicy. Cechują się wysokim poziomem krycia, łatwością czyszczenia i subtelnym połyskiem. Można je szorować i moczyć bez utraty koloru. Ze względu na swoją wytrzymałość sprawdzają się doskonale w łazienkach i kuchniach.

  • Farby ceramiczne – są to farby lateksowe, ale z dodatkiem ceramicznych wypełniaczy, które czynią je odpornymi na zabrudzenia czy kurz. Nadają się do ścian i sufitów i bardzo dobrze znoszą ewentualne czyszczenie. Świetnie maskują niedoskonałości powierzchni.

  • Farby strukturalne – konsystencją przypominają nieco tynk. Są to gęste preparaty, które budują na powierzchni trójwymiarowy efekt. W zależności od wybranego wariantu tworzą na ścianie odpowiednią fakturę np. efekt piasku czy betonu. Ten drugi często wykorzystuje się we wnętrzach w stylu industrialnym i loftowym.

  • Farby winylowe – należą do farb emulsyjnych i dobrze dopasowują się do różnych rodzajów powierzchni. Ze względu na strukturę nie przepuszczają dobrze powietrza, więc nie sprawdzą się w łazienkach czy innych wilgotnych pomieszczeniach. Łatwo się je czyści i aplikuje. Zdadzą egzamin w suchych pokojach np. w sypialni.

  • Farby tablicowe – inaczej nazywane kredowymi. Stosuje się je zwykle w kuchniach i pokojach dziecięcych. Po wyschnięciu ich struktura staje się podobna do tablicy i umożliwia pisanie oraz rysowanie po niej. Sprawdza się szczególnie u dzieci, które bez przeszkód mogą tworzyć na ścianach łatwe do zmycia malunki.

Dobre farby do malowania wnętrz – którą wybrać?

Jaką farbę wybrać do malowania ścian i sufitów? Wszystko zależy od pomieszczenia i jego specyfiki. Jednymi z popularniejszych preparatów są lateksowe. Mają one wiele zalet, ponieważ nadają się właściwie do wszystkich pomieszczeń, dobrze znoszą wilgotność i szorowanie na mokro. Mają wysoki poziom krycia i łatwo się je aplikuje na różne powierzchnie.

Poza odpornością na uszkodzenia czy rysy zaletą jest także szeroka paleta barw, z której da się wybierać dowolne kolory ścian. W pokojach dziecięcych warto połączyć ten wariant z farbą matową tablicową. Można ją nałożyć na jedną ścianę lub jej część, aby najmłodsi mogli spełniać się artystycznie. W pomieszczeniach gospodarczych często spotyka się warianty winylowe, które, choć nie radzą sobie dobrze z parą wodną, stanowią dobrą metodę na pokrycie niekoniecznie równych ścian.

Gdy wybiera się farbę do wnętrz, trzeba jeszcze sprawdzić, ile czasu potrzebuje ona do wyschnięcia. Niektóre farby mają ekologiczne składy, więc osoby, którym bliski jest los środowiska, powinny zainteresować się tymi nietoksycznymi wariantami. Jeśli produkt ma trafić na ściany, które często się brudzą (np. w pobliżu kuchenki), to najlepiej wybrać ten odporny na szorowanie (lateksowy czy ceramiczny).

Nowoczesne wnętrza chętnie przyjmują oryginalne wykończenia. Poleca się wykorzystanie farb strukturalnych, które nie tylko dobrze wyglądają, ale i pozwalają zamaskować nierówności ścian. Warto kupić sobie próbki farb i przetestować je na niewielkich powierzchniach, aby upewnić się, że jest to efekt i kolor, jaki chce się uzyskać.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem