jak podlaczyc instalacje fotowoltaiczna do sieci

Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w przypadku powstałych nadwyżek prądu. Energia elektryczna, której nie spożytkujemy, najpierw oddawana jest do sieci energetycznej, żeby potem móc ją odebrać i obniżyć rachunki za prąd.

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, trzeba zadecydować, czy nadmiar wygenerowanej przez ogniwa energii elektrycznej ma być magazynowany w domu, przy pomocy specjalnych akumulatorów, czy oddawany do sieci. Ten drugi wariant wymaga podłączenia paneli i falowników do sieci energetycznej. Jak to zrobić i kto może się tym zająć?

Kto może ubiegać się o podłączenie fotowoltaiki do sieci?

Osoby fizyczne, które zamontowały na swoich dachach lub w ogrodach panele słoneczne, mogą podpisać umowę z dostawcą energii elektrycznej na odprowadzenie nadwyżek prądu wytwarzanych przez ogniwa fotowoltaiczne. Tak każdy, kto pobiera prąd z sieci (konsument), staje się też jego wytwórcą na własne potrzeby. Połączenie tych dwóch ról to prosument. Może nim zostać każdy, kto wytwarza energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii, o łącznej mocy nieprzekraczającej 50 kW. Taka instalacja może być przyłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym mniejszym niż 110 kW. Należy pamiętać, że odprowadzając energię elektryczną do sieci, nie odzyskamy jej w 100%. Według przepisów prosumenci posiadający instalacje fotowoltaiczne o mocy do 10 kW, mogą odebrać 80% oddanego prądu, natomiast w przypadku mocniejszych systemów ? 70%. To cena ?przechowania? energii elektrycznej przez dostawcę prądu.

Warto również wspomnieć, że od czerwca 2019 roku o podłączenie fotowoltaiki do sieci mogą ubiegać się nie tylko osoby fizyczne.

Według ustawy o OZE oddawać energię do sieci mogą:

  • osoby fizyczne, które nie są przedsiębiorcami,
  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
  • przedsiębiorstwa z sektora małych i średnich firm,
  • pozostałe podmioty prawne takie jak parafie, wspólnoty mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego czy spółdzielnie energetyczne.

To otwiera przed wieloma instytucjami nowe możliwości związane z długofalowymi oszczędnościami, jakie zapewnia wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Kiedy podłączenie fotowoltaiki do sieci jest możliwe?

Zanim nastąpi podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci, trzeba zamontować panele solarne, inwertery oraz pozostałe elementy systemu. Najlepiej jeśli dokonają tego wykwalifikowani profesjonaliści, którzy posiadają niezbędne doświadczenie zarówno w doborze poszczególnych podzespołów, jak i w trwałym montażu. Tego typu kompleksowe usługi świadczy na rynku wiele firm, jak np. Stilo Energy. Możemy uzyskać wsparcie na każdym kroku inwestycji, od momentu pozyskania dofinansowania po podłączenie fotowoltaiki do sieci. Kiedy już posiadamy zamontowaną instalację, możemy zgłosić ją do sieci. Jest to dość czasochłonna procedura, ponieważ formalności mogą potrwać nawet 30 dni. Jednak wniosek w imieniu klienta może złożyć firma montująca panele, Stilo Energy, po otrzymaniu stosownego pełnomocnictwa.

Kwestie dokumentów wyglądają różnie, zależnie od operatora, jednak każdy wniosek zawiera kilka najważniejszych informacji:

  • dane właściciela mikroinstalacji,
  • określenie rodzaju obiektu i źródła energii pierwotnej (w tym przypadku: fotowoltaika, energia słońca),
  • dane techniczne mikroinstalacji,
  • szacowane obliczenia dotyczących planowanej produkcji energii elektrycznej,
  • wydruk z KRS lub CEiDG (w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą),
  • pełnomocnictwo (jeśli zachodzi taka potrzeba).

To najistotniejsze dane, jakie przydadzą się przy składaniu wniosku. Warto przygotować je wcześniej, żeby cały proces przebiegł sprawniej.

Wniosek zgłoszony - jakie są kolejne kroki?[1]

Po złożeniu wniosku następuje weryfikacja ze strony zakładu energetycznego. Po rozpatrzeniu operator ma obowiązek nieodpłatnej wymiany licznika jednokierunkowego na dwukierunkowy. Tego rodzaju urządzenie będzie wskazywać nie tylko nasze zużycie energii elektrycznej, ale też ilość prądu, którą oddaliśmy do sieci.

Jeżeli wszystkie parametry naszej instalacji oraz sieci spełniają potrzebne normy, otrzymujemy certyfikat przyłączenia sieci do mikroinstalacji. Jest to swego rodzaju oficjalne potwierdzenie ze strony operatora, że spełniamy warunki podłączenia. Wtedy nie ma już żadnych przeszkód, aby podpisać umowę kompleksową z dostawcą energii elektrycznej.

Kiedy wszelkie formalności są już dokonane, można zacząć odprowadzać prąd do sieci. Z czasem otrzymamy sprawozdania informujące o ilości wygenerowanej i oddanej do sieci energii elektrycznej. Zazwyczaj tego rodzaju podsumowania znajdziemy w kwartalnym sprawozdaniu z nadwyżek energii.

Należy również pamiętać o tym, że jako prosumenci jesteśmy zobligowani do informowania operatora o wszelkich zmianach zachodzących w naszej instalacji. Chodzi tu np. o zmianę rodzaju odnawialnego źródła energii wykorzystywanego w mikroinstalacji lub o zmianie mocy instalacji. Powinniśmy również informować o zawieszeniu wytwarzania energii na okres od 30 dni do 24 miesięcy lub całkowitym zakończeniu wytwarzania prądu.

Chociaż proces podłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci może wydawać się skomplikowany, zazwyczaj przebiega sprawnie oraz bez zbędnych komplikacji. Status prosumenta pozwala sprawnie dysponować nadwyżkami energii elektrycznej, bez konieczności dalszych inwestycji w akumulatory, w których przechowywany byłby prąd. To z pewnością wygodne i często rozwiązanie kwestii nadwyżek prądu.


[1] Źródło: https://stiloenergy.pl/zglaszanie-mikroinstalacji-fotowoltaicznej-jakie-dokumenty-nalezy-przygotowac/; https://enerad.pl/aktualnosci/jak-podlaczyc-fotowoltaike-do-sieci/

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem