Wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania domu wpływa na codzienne życie całej rodziny. To decyzja istotna również ze względu na środowisko naturalne, ponieważ niektóre rozwiązania powodują większe zanieczyszczenie powietrza. Wraz z rozwojem technologicznym i wzrostem świadomości ekologicznej zdecydowanie się na konkretną opcję staje się coraz trudniejszym zadaniem. Która z nich w 2023 roku przedstawia się atrakcyjnie?

Rodzaje ogrzewania do domu – które z nich są popularne? Od czego uzależnić wybór?

W jaki sposób i czym ogrzewać dom w 2023 roku? Aby poznać odpowiedzi na to pytanie, należy poznać popularne opcje, a następnie zestawić je z własnymi potrzebami i preferencjami. Niektórzy domownicy kierują się przede wszystkim ekologicznością zastosowanego rozwiązania, a inni wyłącznie aspektem ekonomicznym.

Do popularnych rodzajów ogrzewania zaliczyć można:

 • pompy ciepła – mają niski wpływ na środowisko i wykorzystują energię pochodzącą z powietrza, wody lub gruntu;

 • kotły – użytkowanie ich pochłania czas wolny, a opala się je węglem, drewnem lub innymi paliwami stałymi;

 • systemy ogrzewania elektrycznego – kosztowne w eksploatacji, ale niezwykle efektywne;

 • kolektory słoneczne – sposób na wykorzystanie ekologicznej i odnawialnej formy energii;

 • piece na olej opałowy – skuteczne i tanie, za to niezwykle szkodliwe i niebezpieczne;

 • instalacje gazowe – powszechne ze względu na przystępność, aczkolwiek emitują duże ilości CO2. 

Od czego uzależnić wybór rodzaju ogrzewania?

Właściciel nieruchomości powinien ustalić, ile jest gotów zainwestować oraz jakie będą koszty eksploatacji wybranego rozwiązania. Konieczne wydaje się przeprowadzenie szczegółowej analizy wydatków, uwzględniającej perspektywę długiego okresu użytkowania. To pozwoli wybrać ekonomiczną opcję.

Koszt użytkowy ściśle wiąże się z efektywnością rozważanej instalacji. Będzie on wyższy wtedy, gdy ogrzewanie zużyje więcej energii. Osoby, którym zależy na uzyskaniu niższych rachunków, muszą zastanowić się, które z rozwiązań dopasuje się do specyfiki ich domu (np. wątpliwej jakości izolacji ścian zewnętrznych).

Ponadto warto zwrócić na uwagę lokalne warunki. Wybór niektórych rodzajów ogrzewań powinien być uzależniony od klimatu i uwarunkowań geograficznych. Mieszkańcy rejonów cechujących się regularnym dostępem do słonecznej pogody mogą zdecydować się na wykorzystanie kolektorów słonecznych – będzie to dla nich niezwykle atrakcyjną opcją. 

Podczas wyboru należy uwzględnić także dostępność paliw. Muszą być powszechne i popularne w zamieszkiwanym rejonie. To ważne dlatego, że ich transport może okazać się drogi, co zwiększy znacznie koszt całkowity wybranego rozwiązania.

Koszt ogrzewania domu jednorodzinnego – czy istnieje najtańszy sposób?

Inwestycja musi być opłacalna. Który ze sposobów zapewni niski roczny koszt ogrzewania domu? Za ekonomiczne rozwiązanie uważano dotychczas piece zasilane węglem. Niestety, to już nieaktualne. Ceny tego surowca znacznie wzrosły w ciągu ostatnich lat. 

Pierwsze miejsca list rankingowych zajmują obecnie pompy ciepła. Chociaż koszt takiej instalacji uznaje się za stosunkowo wysoki, jest to rozwiązanie, które przynosi oszczędności na rachunkach za energię. Urządzenia te wykorzystują energię z otoczenia (powietrze, woda, grunt). To sprawia, że są efektywniejsze od tradycyjnych systemów – zwłaszcza tych, które do działania wymagają spalania paliw.

Co kluczowe, średnie roczne wydatki na ogrzewanie budynku o powierzchni 150 metrów kwadratowych, korzystającego z pompy ciepła, wynoszą w przybliżeniu od 1200 do 1500 złotych.

Czym ogrzać dom? Rodzaje paliwa opałowego

Tradycyjne paliwa wykorzystywane do ogrzania domu to:

 • węgiel – brunatny, drzewny lub kamienny;

 • olej opałowy – produkt rafinacji ropy naftowej, barwiony na czerwono;

 • gaz ziemny – metan;

 • gaz płynny – głównie propan i butan.

Warto zauważyć, że węgiel brunatny i kamienny są powszechnie uważane za najbardziej szkodliwe dla środowiska (względem pozostałych paliw). Podczas spalania uwalniają duże ilości dwutlenku węgla (CO2), który przyczynia się bezpośrednio do zwiększenia efektu cieplarnianego i zanieczyszczenia powietrza. Wpływa on negatywnie na zdrowie ludzi znajdujących się w otoczeniu.

Lepszą alternatywę stanowią różne rodzaje gazów. Powodują mniejsze zanieczyszczenie CO2, ale stwarzają większe zagrożenie podczas użytku. Są łatwopalne, trudne do wyczucia i cięższe od powietrza (więc mogą gromadzić się na niskich poziomach domu, zwłaszcza piwnicach). Ponadto przechowuje się je w butlach pod wysokim ciśnieniem, a ich wybuchy mają dużą, niszczycielską siłę.

Paliwo ekologiczne

Właściciele domów, którym zależy na stosowaniu paliw ekologicznych, mogą zdecydować się na użycie:

 • biooleju;

 • biogazu;

 • biomasy.

Biopaliwa pochodzą z materiałów organicznych, takich jak drewno czy odpady rolnicze, które mogą być odnawiane i ponownie wykorzystywane. Niestety, ich efektywność może być niższa w porównaniu z innymi, tradycyjnymi metodami ogrzewania (co oznacza zwiększone zużycie paliwa).

Należy pamiętać również o tym, że choć spalane biopaliwa emitują mniej CO2, to niektóre ich rodzaje nadal powodują zanieczyszczenie powietrza np. tlenkiem azotu.

Ogrzewanie podłogowe – czy jest w stanie zapewnić ciepło w całym domu?

Ogrzewanie podłogowe zaliczyć można do jednych z najbardziej efektywnych i komfortowych systemów grzewczych. Równomiernie rozprowadza ono ciepło po całym domu. Pod warunkiem że instalacja jest odpowiednio zaprojektowana, zainstalowana i utrzymana.

Podczas podejmowania decyzji o ogrzewaniu podłogowym należy upewnić się, że dom posiada odpowiednią izolację. Pozwoli to ograniczyć straty ciepła, a tym samym utrzymać przyjemną temperaturę wewnątrz niskim kosztem.

 

W 2023 roku warto zdecydować się na połączenie pompy ciepła i ogrzewania podłogowego. Te dwa rozwiązania są ekologiczne, tanie w użytku i niezwykle skuteczne.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem