Czyszczenie starego mebla

Renowację sprzętów domowych należy zacząć od dokładnego pozbycia się wszelkich zabrudzeń. Kurz, a często też tłuszcz, które osadzają się na powierzchni mebli, są w stanie zniweczyć ich renowację. Jeśli zanieczyszczenia nie zostaną usunięte, nowe pokrycie straci część swojej przyczepności. W efekcie substancja nie wniknie dostatecznie głęboko w sklejkę lub drewno, a co gorsza zacznie spływać z ich powierzchni.

 

Kolejny krok to sprawdzenie, czym dotychczas pokryty był mebel. Na pierwszy rzut oka odróżnienie lakieru od politury jest niemożliwe. Właśnie dlatego trzeba wykonać prosty test. Wystarczy nasączyć spirytusem wacik kosmetyczny i przetrzeć nim fragment przedmiotu. Jeśli materiał pozostanie czysty, będzie to świadczyć o zastosowaniu lakieru. Natomiast gdy zmieni barwę na taką, jaką ma mebel, a do tego zacznie się kleić – politury.

 

Jakie ma to znaczenie? Sprzęty domowe pokryte lakierem (ale też farbą albo woskiem) można umyć niewielką ilością wody z mydłem. Politura wchłania wodę w większym stopniu, co nie jest bezpieczne dla sklejki bądź drewna. Taki przedmiot trzeba wyczyścić przy pomocy oleju przeznaczonego do pielęgnacji właśnie takich mebli.

Usuwanie warstwy pokrycia starego mebla

Po usunięciu zabrudzeń można przystąpić do zdzierania starej powłoki ochronnej. Ta czynność jest pracochłonna, ponieważ trzeba ją wykonywać bardzo powoli i uważnie. W przeciwnym razie powierzchnia przedmiotu zostanie trwale uszkodzona. Do renowacji przydają się takie akcesoria jak:

 

  • cyklina;

  • skrobak;

  • papier ścierny;

  • czasem jeszcze chemikalia.

 

Zastosowanie cykliny, skrobaka i papieru ściernego

Na początek najlepiej użyć cykliny. Ten przedmiot z lekko zaokrąglonym w dół ostrzem zedrze pokrycie, ale nie drewno. Do jego użycia nie trzeba niczego poza lekkim przyciśnięciem części tnącej do powierzchni blatu, nogi, podłokietnika lub poręczy.

 

Cyklina ma szeroki trzonek, a przez to może nie wystarczyć do usunięcia wszystkich pozostałości fabrycznej powłoki. Do pozbycia się jej z zakamarków przyda się więc skrobak z długim i cienkim ostrzem.

 

Na koniec drobne pozostałości farby, wosku, politury albo lakieru z bejcą pod spodem najlepiej doczyścić papierem ściernym. Co ważne, należy wybrać wariant o jak największej gradacji np. P-1000. Takie oznaczenie informuje, że produkt jest drobnoziarnisty, a tym samym bezpieczny dla miękkich drewnianych powierzchni.

Kiedy do renowacji starych mebli potrzebny jest środek chemiczny?

W wielu przypadkach nie obejdzie się bez użycia środka chemicznego. Specjalny preparat będzie potrzebny do usunięcia pozostałości starej powłoki z elementów rzeźbionych oraz fornirowanych.

 

Ilość substancji wymaganej do oraz metoda jego nanoszenia znajduje się na opakowaniu. Jeśli producent nie określił, czym najlepiej aplikować środek chemiczny, można użyć gąbki. Powinna być całkowicie nowa. W ten sposób uda się uniknąć powtórnych zabrudzeń.

Pokrycie starego mebla nową warstwą farby, lakieru itp.

Powierzchnia oczyszczona z zabrudzeń i resztek poprzedniej powłoki malarskiej nadaje się już do renowacji. Od osiągnięcia celu dzielą już tylko 2 albo 3 czynności. Są nimi:

 

  • usuwanie ubytków;

  • bejcowanie albo malowanie;

  • lakierowanie lub politurowanie.

Usuwanie ubytków

Lata użytkowania mebla mogły doprowadzić do powstania pęknięć i obić. Właśnie dlatego najpierw trzeba pozbyć się drobnych uszkodzeń. Do tego zadania najlepiej nada się masa szpachlowa z terpentyną. Dzięki niej znikną luki i wyszczerbienia. Ta substancja poprawi też przyczepność bejcy oraz warstwy zewnętrznej.

 

Masa szpachlowa powinna być w tym samym kolorze, co sklejka bądź drewno. Trzeba ją nakładać cienkimi warstwami (2-3 mm) co 3-4 godziny. W międzyczasie pokrycie zdąży wyschnąć i nabrać twardości. Zaleca się zastosowanie 3 pokładów produktu.

Bejcowanie albo malowanie

Kolejny krok to już nadanie koloru. Jeśli meble mają potem zostać polakierowane, najpierw nakłada się bejcę. Do wykonania tej czynności przyda się kolejna gąbka. Barwa substancji zależy tylko od własnego gustu. Warto jednak wiedzieć, że uzyskanie głębokiego odcienia wymaga dodatkowej warstwy.

 

Następnie trzeba poczekać, aż bejca wyschnie. Czas oczekiwania powinien być podany na jej opakowaniu. Jeśli go nie ma, należy odczekać przynajmniej 6 godzin. Dopiero wtedy wolno położyć drugą warstwę środka albo zacząć lakierowanie. Taki sam okres powinien minąć do wyschnięcia farby olejnej lub wosku.

Lakierowanie lub politurowanie

Osoby, które zdecydują się na malowanie bądź woskowanie starego mebla, nie muszą już nic robić. Pozostałym pozostaje jeszcze pokrycie powierzchni przedmiotu lakierem albo politurą. Potrzebny będzie więc pędzel.

 

W jednym przypadku renowację starych mebli da się przyspieszyć. Właściciele sprzętów, które mają zostać polakierowane, mogą użyć lakierobejcy. W ten sposób wykonają naraz dwie czynności i jednocześnie zabezpieczą restaurowane poręcze, podłokietniki, nogi i blaty przed płowieniem wskutek działania promieni słonecznych, a także sinieniem.

 

 

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem