Wentylacja hybrydowa Schiedel Flow stanowi innowacyjny, sterowany system wentylacji mieszkań przeznaczony w głównej mierze do budownictwa jednorodzinnego. Jest ona połączeniem zalet wynikających z wentylacji naturalnej oraz mechanicznej.

System ten działa naprzemiennie w zależności od warunków atmosferycznych, wykorzystując siły natury wynikające z różnicy temperatur i zewnętrznego ruchu powietrza (wiatru) oraz mechanikę pracy niskoszumowego wentylatora wytwarzającego w kanale wentylacyjnym warunki wynikające z normatywów higienicznych w pomieszczeniach wentylowanych.

Opis techniczny

Schiedel Flow jest wentylacją hybrydową – mieszaną (naturalno-mechaniczną wywiewną), składającą się z przewodów pionowych (kanały wentylacyjne Schiedel), jednostki wentylacyjnej (wentylator Fenko), sterowanych ręcznie elementów powietrza nawiewnego (nawiewnik ścienny), kratki wywiewnej oraz opcjonalnie sterownika odpowiedzialnego za pracę wentylatora.

W związku z tym, że ilość świeżego powietrza potrzebnego w pomieszczeniu wynika [m.in.] z poziomu wilgotności, która zmienia się stosownie do ilości i aktywności obecnych osób, wentylacja Schiedel Flow posiada systemy automatycznej kontroli pozwalające spełnić normowe warunki higieniczne. Sterowanie to może być oparte na poziomie wilgotności względnej w pomieszczeniu przy zastosowaniu czujnika Higster lub wywiewnej kratce wentylacyjnej Ellan. Sterowanie reaguje na zawartość wilgoć w powietrzu natychmiast, niezależnie i mechanicznie. Oznacza to, że użytkownik oddycha świeżym powietrzem, dobrze się czuje i doznaje komfortu mieszkania i jakości życia.

Właściwości

 • regulowane elementy powietrza nawiewanego (nawiewniki)
 • regulowane elementy powietrza wywiewanego z czujnikami wilgotności (kratki wywiewne)
 • wentylator regulowany wilgotnością powietrza, czujnikiem ruchu, fotokomórką lub ręcznie
 • dwubiegowy silnik wentylatora zużywający odpowiednio 6,2 W lub 9,5 W
 • wydajność wentylatora 130 m3/h (na pierwszym biegu) lub 180 m3/h (na drugim biegu)
 • proste planowanie z wykorzystaniem kompletnego systemu
 • prosty i szybki montaż
 • krótka droga powietrza nawiewanego = proste czyszczenie
 • skuteczna izolacja dźwiękowa
 • oszczędność energii w porównaniu z wentylacją mechaniczną
 • łatwość konserwacji – czyszczenie 2 razy do roku

Korzyści dla użytkownika

 • możliwość dostosowania systemu do potrzeb użytkownika
 • higieniczne – czyste powietrze
 • skuteczna wymiana powietrza zapobiega szkodom związanym z wilgocią (grzyby i pleśnie)
 • bezpieczeństwo – okna mogą pozostać zamknięte
 • skuteczna ochrona przed hałasem z zewnątrz
 • ochrona przed insektami
 • oszczędność energii – roczny koszt energii jednego wentylatora wynosi około 35 zł
 • cicha praca wentylatora (33dB–41dB) w połączeniu z jego umiejscowieniem powoduje, że w pomieszczeniu jest praktycznie niesłyszalny

Konstrukcja

Schiedel Flow to komfortowy system wentylacji naturalnomechanicznej z decentralnym doprowadzeniem powietrza zewnętrznego oraz indywidualnym odprowadzeniem powietrza.

System składa się z:

 • nawiewników ściennych Schiedel Flow – In o regulowanym przepływie pozwalających dostosować intensywność nawiewu. Nawiewnik ścienny składa się z rury ochronnej, izolacji dźwiękowej, zewnętrznej czerpni powietrza oraz kratki wewnętrznej,
 • elementów odprowadzających powietrze. Kratki standard lub wywiewnej Ellan. Składa się ona z obudowy oraz uchylnego elementu umożliwiającego sterowanie poziomem przepływu powietrza. W obudowie znajduje się panel sterowania z higrostatem oraz czujnikiem światła, które sterują wentylatorem dachowym typu Fenko,
 • kanałów wentylacyjnych składających się z pustaków wykonanych z betonu lekkiego na bazie keramzytobetonu, pustak tworzy element ścienny nadający się bezpośrednio pod tynk,
 • hybrydowego wentylatora niskoszumowego, który w przypadku korzystnych warunków atmosferycznych pracuje jako nasada grawitacyjna. Natomiast w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych czy też konieczności poprawienia standardów higienicznych powietrza w pomieszczeniach – jako wentylator mechaniczny.

Konstrukcja Schiedel Flow Schemat Schiedel Flow
   

 

Elementy Schiedel Flow

 • Wentylator hybrydowy

Wentylator hybrydowy Schiedel Fenko został zaprojektowany dla potrzeb wentylacji kanałowej w budynkach mieszkalnych. Jego zadaniem jest zapewnienie właściwych wartości ciągu w kanałach wentylacyjnych.

W przypadku optymalnych warunków atmosferycznych, tzn. odpowiedniej różnicy temperatur oraz zewnętrznego ruchu powietrza (wiatr) układ pracuje jako nasada grawitacyjna. W takiej sytuacji podciśnienie wywołane w kanale wentylacyjnym wystarcza na uzyskanie właściwego poziomu strumienia powietrza wentylacyjnego usuwanego z kuchni, łazienek czy pomieszczeń WC.

W przypadku braku optymalnych warunków atmosferycznych lub gdy istnieje konieczność zwiększenia ciągu wentylacyjnego, użytkownik może włączyć mechaniczną pracę wentylatora. Wentylator może pracować na pierwszym biegu (obroty 1000 obr./min) lub - w przypadku ekstremalnym – na drugim biegu (obroty 1400 obr./min).

 

 • Pustaki wentylacyjne

Pustaki wentylacyjne produkowane przez firmę Schiedel wykonywane są z keramzytobetonu o gęstości 1200 kg/m³ i wytrzymałości na ściskanie minimum 3 MPa. Wybudowane  z pustaków kanały wentylacyjne charakteryzują się małą ilością fug, co zmniejsza opory przepływu powietrza i tym samym zwiększa ich wydajność. Moduł wysokości pustaków to 33 cm. Pustaki są produkowane w wersjach jednokanałowych i wielokanałowych (od 1 do 4 przewodów wentylacyjnych w jednym pustaku).

 

 • Elementy wywiewne

Dzięki zastosowaniu regulowanych elementów powietrza wywiewnego (Ellan) w połączeniu z regulowanymi nawiewnikami ściennymi wentylacja jest dopasowana do aktualnego zapotrzebowania pomieszczeń w świeże powietrze. Kratka wentylacyjna Ellan ma wbudowany higrostat kontrolujący pracę wentylatora dachowego typu Schiedel Fenko. Jego działanie polega na ciągłym pomiarze wilgotności względnej panującej w pomieszczeniu i w razie potrzeby – załączeniu wentylatora. Dodatkową funkcją sterownika jest uruchamianie szybkiego biegu wentylatora w przypadku załączenia światła w pomieszczeniu. Kratka wentylacyjna Ellan może także współpracować z innymi wentylatorami jako progowy regulator wilgotności lub czujnik światła w ich układach sterowania. Anemostat przeznaczony jest głównie do pomieszczeń o wysokiej wilgotności powietrza (np. łazienka, kuchnia, basen itp.). W pomieszczeniach, w których nie występuje wilgoć, istnieje możliwość zastosowania wywiewnej kratki wentylacyjnej standard (bez sterownika).

 

 • Nawiewnik ścienny

Nawiewniki ścienne Schiedel Flow – In o regulowanym przepływie pozwalają dostosować intensywność nawiewu w zależności od potrzeb, szczególnie w takich pomieszczeniach jak sypialnia, pokój dziecięcy, salon, biuro itd. W przypadku gdy w pomieszczeniu występuje czasowo mniejsza emisja zanieczyszczeń (mniejsza wilgotność, mniejsze stężenie CO2), istnieje możliwość ograniczenia przepływu powietrza. Regulacja ręczna polega na ustawieniu pokrętła specjalnej przesłony w odpowiednio wybranej pozycji. Wydajność nawiewnika zależy od ustawień użytkownika, a także od panujących warunków atmosferycznych.

Przeczytaj także:


 

Schiedel

Schiedel Sp. z o.o.

Biuro Południe - Centrala
ul. Wschodnia 24
45-449 Opole
tel.: +48 77 455 59 49
fax: +48 77 455 59 47
www.schiedel.pl

Wentylacja hybrydowa Schiedel Flow

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem